pompy ciepła i fotowoltaika
instalacje wodno-kanalizacyjne, gazowe, solarne, roboty ogólnobudowlane

thumbnail

Kotłownie

Kotłownie Gazowe i Olejowe

Konwencjonalne: Otwarta komora spalania, zamknięta komora spalania 

Kotły gazowe konwencjonalne, niekondensacyjne, spalając paliwo, nie oddają całej zawartej w nim energii. Ciepło utajone, jest tracone wraz z parą wodną ulatniając się do komina ze spalinami. Kotły konwencjonalne są tak skonstruowane, aby podczas pracy temperatura spalin była utrzymywana na poziomie, przy którym nie dochodzi do kondensacji. W ten sposób traci się wprawdzie część energii, ale za to elementy kotła i komin nie są narażone na działanie agresywnych kwaśnych skroplin.Konwencjonalne kotły z otwartą komorą spalania są obecnie najtańsze. Spaliny  z nich usuwane za sprawą naturalnego ciągu kominowego, który jednocześnie powoduje dostarczanie do palnika powietrza niezbędnego do spalania gazu. Kotły z zamkniętą komorą spalania  wyposażone są w koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe,­ którymi jednocześnie doprowadza się powietrze i odprowadza spaliny co jest ich zaletą, są bezpieczne dla użytkownika. Zainstalowany  przewód spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę lub nad dach.

Sprawność kotła konwencjonalnego to około 92%

turbo

Kondensacyjne

Kotły gazowe kondensacyjne stanowią rozwiązanie o najwyższej efektywności pracy, dzięki wykorzystaniu ciepła kondensacji – zawartego w parze wodnej powstającej przy spalaniu gazu ziemnego.W przypadku oleju opałowego ten efekt jest znacznie gorszy ponieważ olej opałowy ma mniejszy udział pary wodnej w spalinach. Powstanie agresywnych skroplin wymusiło na producentach zastosowanie najlepszych materiałów, dlatego wymienniki ciepła kotłów kondensacyjnych wykonuje się ze stopu aluminium i krzemu albo z łatwiejszej do utrzymania w czystości stali kwasoodpornej (austenitycznej). Przewód spalinowy jest koncentryczny tak jak w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania.

Sprawność kotła kondensacyjnego to około 109%

buderus-gb162

Kocioł jednofunkcyjny jest jedynie źródłem ciepła w instalacjach centralnego ogrzewania. Można je natomiast zaadoptować do celów grzania ciepłej wody użytkowej poprzez montaż zasobnika. W takim układzie stosowany jest priorytet ciepłej wody. Oznacza to, że tak długo jak jest zapotrzebowanie na c.w.u. kocioł podgrzewa wodę, a dopiero później wraca do funkcji ogrzewania układu c.o.

vail

Kocioł dwufunkcyjny jest tak konstruowany, aby możliwe było używanie ich w instalacjach centralnego ogrzewania i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości zastosowania cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, a więc po każdorazowej dłuższej przerwie w korzystaniu z cieplej wody konieczne jest spuszczenie całej objętości wystudzonej wody z rur dzielących piec z punktem poboru. Stosowany w kotle dwufunkcyjnym wymiennik jest szczególnie narażony na zarastanie kamieniem, w konsekwencji czego sprawność grzania wody maleje.

Najważniejszym elementem podczas doboru kotła jest odpowiednia konfiguracja instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. To od niej zależy jaki kocioł dobrać aby efekt ekonomiczny w długim okresie eksploatacji był jak najkorzystniejszy dla klienta.

Kotłownie na paliwa stałe: Węglowe, Ekogroszek, Miał, Pellet, Holzgas

 

Węglowe

Kocioł węglowy manualny charakteryzuje się sprawdzoną konstrukcją do górnego oraz dolnego spalania paliw stałych. Posiada dużą komorą zasypową oraz łatwy dostęp do czyszczenia kanałów konwekcyjnych. Budowa kotła jest tak zaprojektowana aby płomień ze spalającego się opału obiegł największą powierzchnię wymiennika. Kotły wyposażone są najczęściej w miarkownik ciągu który reguluje wydajność kotła oraz utrzymuje zadaną temperaturę. Jest to prosta znana konstrukcja od wielu lat.

defro_

 

Kocioł węglowy półautomatyczny jego konstrukcja jest bardzo podobna do kotła manualnego natomiast jest wyposażony dodatkowo w sterownik który reguluje wydajność wentylatora nadmuchowego który wtłacza powietrze do komory spalania za pomocą wielopunktowego systemu doprowadzenia powietrza. Sterownik umożliwia również podłączenie pompy obiegowej c.o oraz c.w.u. Dzięki zastosowaniu automatyki uzyskujemy wzrost sprawności kotła.

5

Ekogroszek, miał pellet

Kocioł automatyczny wraz z zasobnikiem urządzenia te przystosowane są do spalania różnego typu paliw mogą nimi być ekogroszek, miał , pellet, (biomasa). Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań tych kotłów. Dodatkowo kotły te mogą być wyposażone w palenisko „zastępcze” w którym możemy palić np. drzewem. Wyposażone są w układy podawania paliwa ślimakowy lub tłokowy z retortą stalową lub żeliwną. Kocioł automatyczny jest praktyczny i komfortowy poprzez podawanie paliwa z zasobnika nie musimy tak często iść do kotłowni. Sterownik tygodniowy czy pogodowy to standard przy tego typu kotłach . Wysoka sprawność  oraz rosnące ceny gazu czy oleju opałowego sprawiają to że coraz częściej są wybierane.

new_7_579

Posiadamy w swojej ofercie wiele kotłów automatycznych o szczegółach możemy porozmawiać w naszej siedzibie.

Holzgas

Kocioł do spalania drewna w procesie zagazawonia. Jako paliwo stosuję się wyłącznie drewno (odpad drzewny)  o maksymalnej wilgotności 20%. Dzięki unikalnym rozwiązaniom stanowią ofertę dla klientów poszukujących niezawodności oraz prostej obsługi. Konstrukcja kotła posiada dużą przestrzeń zasypową dzięki czemu możemy spalać klocki o średnicy nawet 100mm, wybieranie popiołu odbywa się co 3-7 dni co dodatkowo wpływy na wygodą obsługi kotła.

s151bun

 

Prehled-sortimentu-Buderus

Współpracujemy z:

Copyright 2014 © GRO-BUD. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: agencjawww