Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne
Odnawialne źródło energii
Pogarszająca się sytuacja na rynków paliw pierwotnych oraz ciągły wzrost ich cen zmusza nas do zainwestowania w odnawialne źródła energii jakim niewątpliwie jest energia słoneczna. Słońce każdego dnia dostarcza nam niewyobrażalne ilości energii. Kolektory słoneczne umożliwiają nam pozyskanie tej darmowej energii i wykorzystanie jej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wody basenowej. W naszych warunkach klimatycznych budowanie systemów solarnych wspomagających pracę centralnego ogrzewania nie jest uzasadnione ekonomicznie. W zależności od wielkości instalacji solarnej oraz ilości zużywanej wody, zwrot inwestycji to około 7-8 lat. Wszystko zależy jakie paliwo wykorzystujemy. Najdroższą energią do podgrzewu c.w.u jest energia elektryczna, następnie olej opałowy, gaz, węgiel, drzewo, pompa ciepła c.wu. .
Dla przykładu koszt podgrzewu 300 litrów wody do temperaury 55 stopni w okresie letnim:
Bojler elektryczny – 6,86zł
Olej opałowy – 6,46zł
Gaz ziemny, płynny w zależności od typu kotła – od 5,21 – 3,12zł
Węgiel drzewo – 2,58zł – 2,02zł
Pompa ciepła C.W.U. – 1,72zł
Instalacja solarna – 0,28zł
Instalacja solarna wypada najkorzystniej ponieważ wykorzystuje prąd tylko do zasilania pompy obiegowej.
Żywotność instalacji solarnej to około 25lat
Kolektory słoneczne płaskie
Kolektory płaskie zbudowane są w formie płyty pokrytej powłoką selektywną (absorber) która absorbuje promieniowanie słoneczne. Ciepło odbierane jest przez ciesz solarną która płynie w systemie rurek stykających się z płytą odbierającą ciepło (absorberem). Kolektory płaskie pokryte są odpornym szkłem chroniąc go przed zniszczeniem. Zimny czynnik grzewczy wypływa z dołu kolektora i ogrzewa się przez system rurek które stykają się z absorberem. Po opuszczenia kolektora płyn solarny płynie do wężownicy podgrzewacza ciepłej wody użytkowej w celu oddania ciepła.
Kolektory słoneczne próżniowe
Kolektor próżniowy ma inną budowę niż płaski, zbudowany jest jak „termos” w formie rury o podwójnych ściankach. Z przestrzeni pomiędzy ściankami rury usunięto powietrze gdzie powstała próżnia. Wewnętrzna rura szklana pokryta jest od środka powłoką selektywną. Dzięki próżni absorber jest bardzo dobrze zaizolowany i może efektywnie odbierać ciepło nawet chłodne dni. Wewnętrzna rurka styka się z cylindrem blaszanym odbierając ciepło i przekazującym je dalej poprzez ururkę w której płynie płyn solarny. Kolektory próżniowe mogą posiadać także specjalne lustro które skupia promieniowanie słoneczne padające z różnych kierunków i skupia je na rurze kolektora.