pompy ciepła i fotowoltaika
instalacje wodno-kanalizacyjne, gazowe, solarne, roboty ogólnobudowlane

thumbnail

Wentylacja, Klimatyzacja

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja

Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Dopływające z zewnątrz świeże powietrze zapewnia wymianę tego zużytego i zanieczyszczonego, jest niezbędne do oddychania oraz zdrowego trybu życia. Warto inwestować w skuteczną wentylację, gdyż przy niesprawnej szybko pojawia się zagrzybienie, pleśń, skropliny na szybach i innych powierzchniach, wzrasta wilgotność i niszczeją ściany, nie wspominając już o ryzyku alergii, chorób układu oddechowego, częstych bólach głowy i zmęczeniu. Możemy rozróżnić kilka rodzajów wentylacji:

Wentylacja naturalna – wykorzystująca przeciąg do wymiany powietrza, całkowicie nieekonomiczna, dająca natychmiastowy lecz nietrwały efekt.

Wentylacja grawitacyjna – do wymiany powietrza wykorzystująca różnicę ciśnień między przestrzenią wentylowaną, a ujściem kanału wentylacyjnego na zewnątrz. Zanieczyszczone powietrze zostaje wyssane z pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia napływa powietrze zewnętrzne przez celowo wykonane nawiewy (np. okna, kratki nawiewne) lub nieszczelności w obudowie budynku. Jest to popularnie stosowany tradycyjny system wentylowania pomieszczeń. Niestety coraz częściej przestaje on spełniać swoje zadanie, gdyż nowoczesne domy i budynki są coraz bardziej szczelne, dobrze zaizolowane, budowane tak, by ograniczać zużycie energii i obniżać koszty ogrzewania. A to wyklucza dobrą wentylację pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna – jest najlepszym rozwiązaniem dla budowanych obecnie domów jednorodzinnych i budynków. Wymiana powietrza sterowana jest za pomocą systemu wentylacji nawiewno – wywiewnej. Jego najważniejszym elementem jest urządzenie umożliwiające odzysk ciepła, czyli rekuperator. Zużyte ciepłe powietrze z pomieszczeń oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze z zewnątrz. Rekuperację stosuje się w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Gwarantuje ona obniżenie strat ciepła wentylacyjnego nawet o 95%, a co za tym idzie o znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku nawet do 40%. Efektywny, dobrze zaprojektowany i wykonany system rekuperacji zapewnia-ciągłą obecność w domu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien, o każdej porze roku-oszczędności na ogrzewaniu (nawet do 40%)-oszczędności na wydatkach inwestycyjnych, szczególnie przy pompie ciepła (budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne)System rekuperacji funkcjonuje zamiast wentylacji grawitacyjnej, co oznacza, że w domu z rekuperacją nie buduje się już kominów wentylacyjnych. Konieczne natomiast jest pozostawienie komina spalinowego do pieca i kominka. Jeżeli w domu nie będzie kominka, a system grzewczy oparty będzie na pompie ciepła, komina nie będzie wcale.Aktualnie uważa się, że przy obecnych technologiach budowania domów (ciepłe i szczelne ściany i okna), nie można zbudować nowoczesnego, energooszczednego domu bez rekuperacji. W domu pasywnym rekuperacja jest obowiązkowa.

6764

Klimatyzacja

Nasza firma zajmuje się montażem oraz serwisem klimatyzatorów wykorzystywanych do schłodzenia pomieszczeń.

fujit

Współpracujemy z:

Copyright 2014 © GRO-BUD. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: agencjawww