pompy ciepła i fotowoltaika
instalacje wodno-kanalizacyjne, gazowe, solarne, roboty ogólnobudowlane

thumbnail

Fotowoltaika

Fotowoltaika (PV) – dziedzina techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowltaicznego.

Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów, w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych , oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W.Natomiast panel fotowoltaiczny o powierzchni około 1,6m2 o mocy 250W przy najwyższej sprawności, natomiast w optymalnej około 187 W. Ich zaletą jest bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń np. świateł drogowych itp. Mają zastosowanie również w budynkach użyteczności publicznej, zakładach pracy, domach jednorodzinnych ze względu na obniżenie kosztów energii elektrycznej.

.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie są możliwości wykorzystania energii słonecznej w klimacie polskim. Często można spotkać się z opinią, że „słońce jest tylko w lecie.” Jest to błędne stwierdzenie, tym bardziej że Polska posiada jedne z najlepszych warunków do wykorzystywania energii słonecznej w naszej części Europy. Natężenie promieniowania słonecznego waha się ono od 900 kWh/m2 do 1200 kWh/m2, można to sprawdzić na podstawie danych z Instytuty Meteorologi i Gospodarki Wodnej

Najczęstsze pytania „kiedy się to zwróci?” otóż bardzo szybko dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna może się zwrócić po około 9-10 latach natomiast dzięki programowi prosument okres skrócony jest do około 4-6lat , w zależności od wielkości instalacji natomiast żywotność systemu to około 25  lat. Dopłata dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii wynosi 40% warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem.

Program Prosument
Jeżeli chcemy zainwestować w mikroinstalacje nie przekraczająca 40kW . Inwestor staje się prosumentem – czyli wytwórcą energii elektrycznej na potrzeby własne. To oznacza że wielkość systemu dopasowana jest do zużycia energii, a jego moc nominalna nie jest większa niż przydział mocy do danego budynku. W rozwiązaniu takim nie ma więc konieczności występowania do zakładu energetycznego o warunki przyłączeniowe, lecz formalności załatwiane są w ramach uproszczonej procedury. Krokiem pierwszym jest określenie faktycznego zapotrzebowania na energię. Następnie wybranie firmy, która wykona system fotowoltaiczny. W naszym regionie w województwie podkarpackim istnieje możliwość skorzystania z dotacji, na tym etapie należy złożyć wniosek o dotację. Po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego, należy instalację zgłosić do zakładu energetycznego (wypełnić i dostarczyć odpowiedni formularz). Po zweryfikowaniu dokumentacji zakład energetyczny na własny koszt dokonuje montażu systemów pomiarowych oraz zabezpieczających oraz przygotowuje do podpisania odpowiednie umowy.

Więcej na temat programu można się dowiedzieć z  http://programprosument.org.pl oraz w siedzibie naszej firmy.

 Zrealizowaliśmy instalacje fotowoltaiczne o mocach od 35kW do 40kW.


449343

 

Współpracujemy z:

Copyright 2014 © GRO-BUD. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: agencjawww